kui perre tuleb Kokkeri kutsikas
Enne, kui langetad otsuse võtta oma perre Inglise kokkerspanjel, tutvu tõuga. Selleks võta ühendust tõuühinguga või kirjuta meile läbi Facebooki (Eesti Inglise Kokkerspanjelid). Samuti võid pidada nõu kasvatajate ja kennelitega, külastada näituseid ja tõu üritusi.
Mõtle enne otsuse langetamist järgmiste teemade üle:
- Kas Sinu päevas jääb piisavalt aega koera jaoks 10-15 aastat järjepanu? Inglise kokker on äärmiselt rõõmus ja terava mõistusega tõug, kes armastab liikuda ja õppida ning Sina oled see, kellega ta seda kõike koos teha tahab. Ka pimedas, tormiga või kui Su enesetunne ei ole kiita. Koer vajab liikumist iga päev. Selleks piisab ka jalutuskäigust, kuid aeg ajalt peab igale loomale võimaldama vabalt jooksmist ja mõõdukat koormust. Kokker
sobib elama nii korterisse kui eramajja. Mõlemal juhul ei tohi unustada ära koeraga tegelemist, sest tegevuseta kokker muutub närviliseks ning leiab meelelahutuseks teised teed. Ta on väga kiire reaktsiooniga, pidevalt
liikumises ja harva jääb pessa paigale. Ta on kaval ja manipuleeriv, nii toidu kui armastuse ja tähelepanu saamise suhtes ning ta jumaldab täita ülesandeid. - Inglise kokkerspanjeli karv vajab eluaegset karvahooldust. Kutsikat tuleb tihkemini hooldada, et ta õpiks ja kohaneks selle toiminguga. Beebikarv vajab alates 8 elukuust eemaldamist. Koera karva tuleb hooldada, et tagada hea tervislik seisund. Kasuta oma koera hooldamiseks groomereid, kes on spetsialiseeriunud Inglise kokkerspanjelitele.
- Kokkeri võtmisel väkelastega perre pead arvestama, et koer vajab piisavalt privaatsust, ei talu ahistamist ja ei tohi
jääda teisejärguliseks pereliikmeks. Kuula kasvataja täpseid juhiseid, kuidas kohaneda koeraga peres, kus on väikesed lapsed. - Kokker on väga peret austav ja armastav, kuid ka sama palju enda omandit ja omanikku kaitsev. Seetõttu tuleb teda väikesest peale harjutada erinevateolukordade, kohtadega ja inimestega. Tal on loomulik valveinstinkt ning see ei kao ka siis, kui ta sõbrustab kõigiga. Ta ei haugu asjata, kuid noorukina vajab ta õpetamist, et niisama haukumine ei ole ok.
- Kas oled valmis oma kodu ümberkorraldama? Ole valmis, et kutsikad pissivad, kakavad algul tuppa, närivad, kraabivad, toovad liiva ja pori käppadega tuppa. Juues on joogikausi ümbruses uputus. Tolmu tekib kordades rohkem. Meetri kõrgusel ei saa olla ühtegi väikest nipsasjakest, mis võiks koerale ohtlik või sulle väärtuslik olla. Majapidamisse ilmuvad sellised aksessuaarid nagu koera puur ja/või pesa, mänguasjad, koeratoidu pakendid, söögi-, joogikausid. Toalilled kolivad nüüd heaga lae alla ära.
- Kas Sul on keegi tore ja usaldusväärne inimene, kelle hoolde sõber jätta, kui lähed reisile või satud haiglasse? Kas oled valmis koos koeraga reisima ja mis sellega kaasneb? Paljud majutusasutused ei aktsepteeri neljajalgseid.
- Kas Sul on piisavalt võimalusi, et hoolitseda koera ja tema tervise eest (vaktsiinid, haigused, karva hooldus, kvaliteetne toit, parasiiditõrje jne)? Koeral ei ole haigekassat.
Kui su otsus on kindel ja väike võrukael on peagi koju saabumas, siis siit mõned nõuanded, milleks valmis olla.
Esiteks, ära muretse, kasvataja annab Sulle kaasa põhjaliku kutsika “kasutusjuhendi”, kus on kirjas kõik info toidu ja toitmise kohta, kutsika arengu ja esineda võivate probleemide kohta. Ka esimesteks nädalateks vajalik toidukogus antakse tavaliselt koeraga kaasa. Kõigi tekkivate küsimuste korral võid alati oma kasvataja poole pöörduda või kui jääd milleski kahtlema, siis kirjuta meile ja me püüame aidata.
Kui kutsikas tuleb oma uude koju, on talle kõik uus, võõras ja ka algul hirmutav. Ta on eraldatud tuttavast ja turvalisest ehk oma emast, õdedest/vendadest ja oma kasvatajast. Kutsikas peab saama rahus (ilma liigse nunnutamiseta või hulga külalisteta) tutvuda oma uue koduga. Talle tuleb näidata, kus asub toidu- ja veekauss ning pissimise ja magamise koht. Võibolla on pisike sõber nii stressis, et tal ei ole algul isu ja ka joomine tuleb meelde alles siis, kui kõik on vaikne ja kui ta pole enam tähelepanu keskpunktis. Et praegu veel pisike koerapoeg oleks ka suure koerana rõõmus ja usaldav, peab ta saama palju rahus puhata ja teda ei tohi mingil moel minna segama, hoolimata kui palju sõrmed sügeleksid. Aga ära jäta teda ka pikaks ajaks päris üksi. Kui kutsikas on väsinud, võid jätta ta mõneks ajaks omapead. Ära kutsu esimestel päevadel külalisi, kes tahavad kõik kutsikat kallistada ja silitada. Anna kutsikale aega rahulikult uurida oma uut kodu. Ära vii teda ka kohe õue, sest ta vajab kohanemiseks aega.
Asjad, mis võiksid olla olemas enne kutsika majja toomist:
- puur või aedik või pesa, kuhu kutsikas võiks tema jaoks veel võõraste pilkude eest peitu magama pugeda
- joogi- ja sööginõud. Algul madalamad ja pisemad. Kui kokkeripoiss või -tüdruk suuremaks kasvab, leiab kaubandusest spetsiaalsed toidunõud pikkade kõrvadega koerte jaoks (need on kõrgemad, et kõrvad väljaspool kaussi püsiksid)
- ajalehed või beebide aluslinad, kuhu peale häda teha ning hunnikutes majapidamispaberit, juhuks kui see kuhugi mujale juhtub tulema (ja seda juhtub tihti). Aluslinal või ajalehtedel hoia silma peal, sest need lõhnavad nii hästi, et kuts ei suuda vastu panna ja neid maismata jätta
- transpordipuur autoga sõiduks (võta pigem natuke suurem, sest nad kasvavad jube kiiresti)
- kaelarihm või traksid (Y-kujulised) ning jalutusrihm
- hari kammimiseks ja algul lihtsalt selle tegevusega harjumiseks (pehme)
- mänguasjad. Sobivad suurepäraselt ka kingakarbid, paberkotid, ilma siltideta plastpudelid, vana käterätik. Loovad mänguasjad on kutsikale kõige põnevamad.
- Ja muidugi kakakotid.
- Jälgi kutsikat ja õige varsti tabad ära õige hetke, kui ta hakkab “seda” kohta otsima. Siis läheb kiireks, et häda ikka õue tuleks
- Viska kõik toas pissimisega seonduvad asjad ära. Uriini lõhn meelitab kutsikat ikka ja jälle tuppa tegema. Puhasta ka hoolikalt kõik õnnetuspaigad
- Vii kutsikas õue pärast igat mängutralli, ringitormamist, söögipausi ja magamist
- Kuna kutsikat innustab häda tegema tuttav lõhn, siis võid pissilapi õue kaasa võtta, et see aitaks pissi-/kakahäda esile kutsuda
- Tihti on väljas oldud aeg kutsikale nii uus ja põnev, et kõik muud eluolulised toimingud ununevad sootuks ning häda võib kodus, turvalises kohas, ära tulla. Ära muretse, ta alles õpib.
- Ära pahanda, kui häda tuppa tuleb!
Oluline on juba varakult kutsikat harjutada hammaste vaatamisega, küünte lõikamisega ja kõrvade puhastamisega. See võib alguses olla kutsika jaoks küllaltki ebameeldiv. Haara kutsikast tugeva toetava haardega ja räägi temaga rahustava häälega. Kiida teda ja anna kasvõi maiustust, kuni ta lepib toimuvaga. Ole ise rahulik ja enesekindel, siis hakkab kutsikas sind usaldama ja harjub igasuguse käsitlemisega. Kutsikat tuleb juba väikesena harjutada sellega, et teda näpitakse. Ta peab ka harjuma võõraste inimeste katsumisega. Nii välditakse hiljem probleeme koera läbivaatamisel kliinikus ja riskantset narkoosi, kui koeraga saab teha normaalseid hooldustoiminguid (näit. kompimine, kuulamine, proovide võtmine, haavade sidumine). Näitustel ja katsetelgi peab koer laskma võõrastel end katsuda.
Kui kutsikas ei söö toidu portsu 30 min jooksul ära, võta kauss eest ära ja toidukord jääb lihtsalt vahele. Järgmisel korral sööb ta suure tõenäosusega pisut rohkem. Toidukass ei tohi olla kutsikal päev läbi ees. Ära anna koerale niisama maiust, väiksed näpuotsa suurused maiused olgu õpetamise tarvis. Söögikordade vahel ei ole vaja midagi pakkuda.
Toidu suhtes on iga koer erinev. Kõik ei sobi kõigile. Jälgi kuidas koera kõht töötab. Kutsikal võib esineda kõhulahtisust. See ei ole ohtlik, kui see läheb kerge paastuga päevaga üle (toiduks võib pakkuda riisi kanagafileega). Kui kardad, et kuivtoit põhjustas kõhu lahtisuse või kui kutsikas jätkuvalt keeldub koju tulles söömast, võta ühendust kasvatajaga. On võimalik, et kutsikal puudub esimestel päevadel uues kodus söögiisu. Ole rahulik, ühel hetkel ta muutub näljaseks. Aga kui kutsikas on apaatne ja isutu ning janutu, on põhjust võtta ühendust loomaarstiga. Rohke oksendaminegi on tõsine asi, juhuslikku öökimist ühel või teisel põhjusel võib esineda, kuid kui koer oksendab pidevalt, kõht on lahti või on ööpäeva kakamata, võib tegemist olla soolte ummistusega.
Pane tähele:
- Suhkrut sisaldavad toidud (nt küpsised, jäätis jne) ei ole koera toit. Šokolaad ja viinamarjad on koerale mürk!
- Peale jalutuskäiku anna alati koerale juua.
- Liiga palju valku toidus võib ajada koera silmad jooksma.
- Koerale ei sobi piprane, vürtsikas või soolatud toit.
- Kõik lihatooted antakse koerale toorelt. Koerale antavaid lihatooteid ei ole vaja kuumtöödelda (v.a. kõhulahtisuse korral).
- Kindlasti ei tohi koerale anda kuumtöödeldud konti.
- Närimisvajaduse rahuldamiseks andke suuri sääreluid, kuivatatud veise peanahka või mõni tugevam puuoks. Kont ei ole koerale toit, vaid heaks ajaviiteks ning on hea anda hammaste vahetumise ajal. Kuna kutsikaeas toimub hammaste vahetus (4-5 elukuu vahel), siis on koeral pidev vajadus midagi närida. Säästmaks oma mööblit ja aias kasvavaid puid tuleb kutsikale juba algusest peale anda oma mänguasjad ja muud, mida närida. Hoia kutsika eest ka oma kasutuses olevaid jalanõusid, sest higi lõhn meelitab kutsikat jalanõusid, eriti nende sisetaldu, närima.
Kutsikas on kasvataja juures saanud kaks ussikuuri. Ussirohtu saab osta loomakliinikutest ja vet-apteekidest. Ussirohtu peaks andma kutsikale edaspidi max 1 x kvartalis (olenevalt kutsika elustiilist). Hiljem täiskasvanud koertele antakse reeglina ussirohtu kaks korda aastas (kevadel peale lume sulamist ja sügisel esimeste külmade saabumisega), 10 päeva enne vaktsineerimist.
Iga kutsikas, kes läheb uude koju, peab olema:
- eakohaselt vaktsineeritud (alla kolmekuused kutsika kompleksvaktsiin, vanematel kutsikatel ka marutaud)
- omama veterinaarpassi, kuhu on vaktsineerimised ka sisse kantud (soovitavalt ka ussikuur sisse kantud)
- omama mikrokiipi
- olema registreeritud Eesti Kennelliidu registris ja omama tõutunnistust (kui ostetakse järelmaksuga, saab tõutunnistuse kätte peale viimase osamakse maksmist)
Koera arenguetapid:
- Vastsündinud: 3-4 päeva- väikesed väetikesed, agarad imejad ja suured magajad
- 10-14 päeva: liikumine aktiivsem, silmad avanevad
- 3-4 nädalaselt: ülemineku- ja endaks saamise periood
- 5-7 nädalaselt sotsiaalse käitumise alused, tekib MINA tunnetus, liikumine koera moodi, avastamisrõõm, tuntakse ära oma inimesed
- 6-18 nädalaselt: I hirmuperiood ja inimestega suhtlemise alused, katsetused, lollused jms
- 16-18- nädalaselt: I puberteet, proovin, dikteerin, olen kõige suurem koer maailmas
- 6-9 kuuselt: uus hirmuperiood, uued avastused, täiskasvanuks saamiseks ettevalmistus
- 8-14 kuuselt: II puberteet, kes ma siis nüüd olen, suur või väike? Igaljuhul näitan oma mõjuvõimu ja katsetan, kas see ka mõjub. Nii inimeste kui koerte peal.